Güneş IQ’nuz kaç?

Güneş mevsiminde zararlı UV ışınlarına karşı uzmanlar uyarıyor; sadece tatilde değil şehirde de dışarı çıkarken mutlaka koruyucu ürününüzü kullanın… Soruları Dermatolog Doç.Dr. Gonca Gökdemir yanıtladı.

SAĞLIK Hit: 498 / Yorum: 0 / 25 Kasım 2013 15:52
Güneş IQ’nuz kaç?
-A +A

- Güneş altında korumasız ne kadar süreyle kalabilirim?

Güneş altında korunma olmadan kalma süresi herkes için standart değil. Bu süre cildin tipine göre değişiyor. Cilt tipi güneş altında bronzlaşma derecesine göre değerlendiriliyor ve 5 ayrı cilt tipi bulunuyor. Güneşi tolere edemeyen, kızıl-sarı saçlı, mavi gözlü cilt tipi olan kişiler korunmasız güneş altında kalınca 10 dakika içinde güneş yanığı oluşturabiliyor. Güneş altında hafif kızaran ve hafif bronzlaşan cilt tipleri içinse süre15-20 dakika. Ancak güneş altında kolay bronzlaşan kumral ve koyu tenli ciltlerde bu süre 15-25 dakikayı bulabiliyor.

- Güneş altında korumalı ne kadar süreyle kalabilirim?

Bu sürede sahip olduğunuz cilt tipine (açık sarıdan koyu kumral ve esmer cilt tipleri) ve kullanılan güneş koruyucu ürünün güneş koruma faktörüne bağlı değişiyor. Kullanılan güneş koruma faktörü ne kadar fazla ise güneş altında o kadar uzun süre kalmak mümkün.

- Ne kadar güneş kremi kullanmak gerekiyor?

Kurallara uygun olarak bir güneş koruyucu krem kullanmamız gerekirse bir seferde tüm vücuda sürülmesi gereken ürün 30 ml (neredeyse bir defada 1 kremin tamamına yakını) olmalı. Ancak pratikte hiçbir zaman buna uygun olarak krem kullanılmıyor. O nedenle güneş kremi güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce ince bir tabaka şeklinde (yarım çay kaşığından biraz fazla ürün -3ml- her iki kol, yüz, boyun bölgesine; bir çay kaşığından biraz fazla ürün ise -6ml- her iki bacak, göğüs ve sırt bölümüne) ve güneş gören bölgelerde boş alan bırakılmadan sürülmeli. Deniz kenarı ve havuz kenarı gibi yerlerde 2 saatte bir yinelenmeli, diğer gündelik yaşamda 4 saatte bir kullanılması yeterli.

- Gölgede olsam bile yine de güneş koruma ürünü kullanmalı mıyım?

Gölgede oturmak her ne kadar insana güven duygusu verse de güneşten ancak yüzde 20-40 kadar koruma sağlıyor. Benzer şekilde bulutlu bir havada yüzde 20-50 kadar koruma sağlamakta olup güneşin etkileri görülebiliyor.

- Güneş koruma faktörü ne kadar yüksek olmalı?

Güneş koruma faktörü 4-12 arasında olanlar güneşe karşı hafif koruma sağlıyor. Bu ürünler kış aylarında, koyu tenli ve güneş hassasiyeti olmayanlarda uygun olabiliyor. Güneş koruma faktörü 12-30 arasında olanlar orta derece koruma sağlıyor. Güneş koruma faktörü 30 dan fazla olanlar yüksek koruma sağlıyor, bu ürünler açık tenli, güneşe hassasiyeti olan, güneş hasarı geçirmiş kişiler için uygun. Ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki, bu faktörler sadece UVB için hesaplanmış formüller. Ancak cilde asıl hasar yapan ve cilt kanseri için önemli olan UVA genellikle ihmal ediliyor. O nedenle güneş koruyucu krem alırken sadece UVB koruması (SPF) faktörüne bakmak yeterli değil. Kremlerin UVA koruyucu özelliklere de sahip olması gerekli.

- Vücudun hangi bölgeleri ekstra bir korumaya gereksinim duyuyor?

Yüz, göğüs dekolte bölümü, kollar ve ellerin olduğu bölgeler ve saçsız baş bölgesi normal hayatta da güneşe maruz kaldığı için özellikler korunmalı.

- Süt, jel, yağ ya da sprey… Hangi içerik benim cildime daha uygun?

Güneş koruyucu ürünün yapısı cilt tipine gore belirlenmeli. Örneğin yağlı ve sivilceli ciltlerde losyonlar tercih edilmeli. Kuru ve hassas cildi olanlar krem bazında ürün kullanmalı. Vücudun geniş bölgelerinde süt veya sprey şeklinde ürünler kullanılabilir.

- Pahalı güneş kremlerinin çok daha etkili olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bunu söylemek her zaman doğru olmayabilir. Önemli olan bir güneş koruyucu üründe hem UVB hem de UVA koruyucu maddelerin bulunması. O nedenle güneş koruyucu ürün almadan önce bir dermatoloğa danışmak sizin gereksiz pahalı ürün kullanmanızı engelleyecektir.

- Güneş kremleri cilt kanserini önleyici etkiye sahip mi?

Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda güneşin ciltte oluşturduğu ve kansere neden olan hücresel düzeydeki değişiklikleri engelleyen formüller geliştirilmiştir. Bu ürünlerin düzenli kullanımının güneşe bağlı oluşan deri kanserlerinde azalmaya yol açtığı gösterilmiştir.

- Doğrudan güneşe maruz kalmayacak olsam da dışarıya çıkarken yine de koruyucu ürün kullanmalı mıyım?

Evet. Çünkü gölgede olmak, şemsiye altında olmak, bulutlu hava gibi şartlar altında bile güneşten yüzde 100 korunma sağlamıyor. Bu gibi durumlarda sadece günde bir kere güneş koruyucu krem kullanmak yeterli olabilir. Yine güneşten korunmak için giysilerden de faydanılabilir. Geniş kenarlı şapkalar, büyük güneş gözlükleri, kalın dokunmuş kıyafetler sizin güneşten korunmanıza yardımcı olacaktır.  

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları