Mutluluğu 12’den vurma formülleri

Kimi ‘ne ifrada ne tefride’ diyor, kimi bir şeyi atmadan önce onarmayı öğütlüyor.

YAŞAM Hit: 1036 / Yorum: 0 / 6 Haziran 2018 10:41
Mutluluğu 12’den vurma formülleri
-A +A

Temelde hepsi açgözlülüğe, israfa karşı çıkıp doğal ve süssüz yaşama teşvik ediyor. Hiçbiri o kadar da yabancımız değil; çoğunun karşılığını dinlerde ve geleneklerde bulmak mümkün. Batı dünyasının topluca ‘wellness’ dediği, içinde hem mutluluk ve iç huzur hem de sağlık ve kişisel gelişim barındıran kavrama ulaşmanın yolları giderek çeşitleniyor. Bildikleriniz, bilmedikleriniz, bilmeden bile yıllardır uyguladıklarınızla 12 ‘yeni yaşam formülü’nü bir araya getirdik.

EVDE OL, HUZUR BUL!
Hygge (Danimarka) 
‘Hüügeh’ diye okunuyor.

Mutluluğu 12’den vurma formülleri
 


Türkçeye tam çevrilemeyen ama ‘sıcaklık ve rahatlık’ diye özetleyebileceğimiz bu tarz için dört belirleyici obje var: Bol mum, fincanda sıcak içecek, kalın yün çorap, battaniye. Ama felsefesi, bu manzaranın akla getirdiği gibi depresyon değil. İnsanın kendine bir huzur alanı açması, tercihen evde, sevdikleriyle sakin ve paylaşımcı zaman geçirmesi esas. ‘Hygge-Danimarkalıların Mutluluk Sırrı’nın (Pegasus Yayınları, çevirmen: Medina Azadoğlu) yazarı Meik Wiking’in bir de 10 maddelik manifestosu var: 1. Atmosfer (Işığı azaltın, mumları yakın). 2. Anda kalmak (Olduğunuz yere odaklanın, telefonu kapatın). 3. Keyif (Bir çay/kahve/çikolata alın). 4. Eşitlik (‘Ben’ değil ‘biz’ olun). 5. Şükretmek (Sağlık, arkadaşlar, bir sofrada oturmak; hayatın sunduklarına minnet duyun). 6. Uyum (Yarışta değiliz, övünmeyi bırakın). 7. Rahatlık (Hygge, konforu etrafına yaymak demektir; buna uyun). 8. Ateşkes (Gerginlik yaratacak konulara girmeyin). 9. Birliktelik (İlişki kurun, olanları derinleştirin). 10. Sığınak (‘Kabile’nizle kendinizi güvende hissedin)... Trendin İskoçya menşeli olanının adı ise ‘còsagach’ (‘kozagoh’ diye okunuyor). En belirleyici yanıysa bol bol Keltlerin milli deseni ekoseye yer verilmesi...

 

ÇABA HARCAMADAN SOSYALLEŞ!
Gemütlichkeit (Almanya)
‘Gemütlihkayt’ diye okunuyor.

Mutluluğu 12’den vurma formülleri
 


Bazı kaynaklarda ‘hygge’nin Alman versiyonu olarak tanımlanıyor. Kelime anlamı (sıcaklık, rahatlık; İngilizcedeki ‘cozy’nin karşılığı) olarak belki bu söylenebilir ama detaylara inince bir fark çıkıyor ortaya: Sosyallik. Elbette her ikisi de insanın sevdikleriyle bir arada olmasını önemsiyor. Ama hygge yalnız da yaşanabilirken, gemütlichkeit mutlaka insanla temas arıyor. Bir örnek: Evde tek başına mumları yakıp sakince Netflix izlemek hygge için uygun ama gemütlichkeit için değil. İcabında bir başkasıyla beraber kitabınızı açın ve saatlerce konuşmayın, sorun yok. Yeter ki yanınızda biri olsun. Bu ‘aktif dinginlik’ veya ‘çabasız sosyallik’in sonucu olarak gemütlichkeit, Danimarkalı kardeşine göre daha çok ev dışı bir hayata açık. ABD. Wisconsin’de her sene düzenlenen festivalin (bu sene 14-16 Eylül’de) varlığı da yine bu tarza uygun elbette. Ikea’nın bu isimde tatlı bir oyuncak geyik ürettiğini de belirtelim.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları